Страх лікування зубів навіть має декілька назв – дентофобія, одонтофобія, стоматофобія. І насправді боязнь стоматологів спостерігається не тільки у дітей, а й у багатьох дорослих. Хоч найчастіше це все зароджується ще у дитинстві.
Які найпоширеніші причини дентофобії?
- Негативний досвід, коли під час одного з візитів пацієнт відчував сильний біль, дискомфорт.
- Якщо був досвід, коли лікар не налагодив потрібний контакт – поводився грубо, не пояснив процесу лікування та деталей необхідних маніпуляцій.
- Коли у пацієнта низький больовий поріг.
- Страх будь-яких медичних маніпуляцій, уколів, крові.
Очікувано, що навіть запахи й звуки зі стоматологічного кабінету можуть викликати у таких пацієнтів негативні асоціації. Все це супроводжується тривожністю перед походом на прийом, відкладання візиту до стоматолога до останнього…
Тож, що робити дорослому зі своїм страхом?
- Пацієнту слід для себе розібратися, чого саме він найбільше боїться. Болю під час процедури, лікарської помилки, самої атмосфери стоматологічного кабінету? І обов’язково цим поділитися з лікарем – стоматологи добре знають, з якими страхами приходять пацієнти, тому зможуть все доступно пояснити, аргументувати. А в процесі лікування враховуватимуть ваші побажання й розвіюватимуть побоювання. Наприклад, ви можете домовитися, що як тільки вам буде неприємно, боляче, ви подасте сигнал лікарю. Це буде стоп-знак, що варто зробити паузу. Не соромтеся говорити про свої відчуття та страхи, стоматолог хоче вам допомогти!
- Прочитайте професійні блоги, статті щодо сучасних стоматологічних рішень. Галузь не стоїть на місці, щодня методики лікування вдосконалюються, технічне забезпечення стоматологічних клінік дозволяє лікувати навіть найпроблемніші випадки без болю та з неймовірними результатами для вашої усмішки! Є безліч варіантів анестезій (комп’ютерна анестезія, поверхнева седація, лікування під загальним наркозом). Тому страх болю є фактично безпідставним!
- Атмосфера у стоматологічному кабінеті та ставлення лікаря – теж дуже важливий складник на шляху до перемоги страху. Стоматологи, які постійно вчаться, вдосконалюють свої професійні навички, відвідують тренінги не тільки в Україні, а й за кордоном, знають, наскільки важливо налагодити контакт з пацієнтом. Ввічлива, дружня, невимушена атмосфера – це те, що ви відчуєте у справді професійних центрах та клініках. Якщо ви стикалися з грубим ставленням чи просто не знайшли спільної мови з лікарем, може, вам просто треба спробувати змінити спеціаліста? Попросіть рідних, близьких порекомендувати вам стоматолога, розпочніть знайомство з лікарем зі звичайної консультації. Коли ви знайдете «свого» стоматолога, більшість страхів зникнуть самі собою! Ви маєте відчувати у стоматологічному кріслі спокій і цілковиту довіру.
- Візьміть за звичку кожні пів року відвідувати стоматолога. Регулярний огляд, чистка можуть попередити виникнення багатьох захворювань. А отже, вам згодом не доведеться робити серйозні маніпуляції, які вас лякають! Що частіше ходитимете до лікаря – то менше надуманих страхів та психологічних блоків матимете перед стоматологами.
Отже, просто жити з дентофобією і до останнього відкладати візит – це не вихід. Так можна безповоротно нашкодити своєму організму (втратити зуб, запустити розвиток інфекційної хвороби…) Обов’язково розберіться з причинами своїх страхів, знайдіть спеціаліста, якому довіряєте, і регулярно піклуйтеся про здоров’я вашої усмішки! Страхи зникнуть самі собою!