Як дорослому побороти страх перед стоматологом?

Страх лікування зубів навіть має декілька назв – дентофобія, одонтофобія, стоматофобія. І насправді боязнь стоматологів спостерігається не тільки у дітей, а й у багатьох дорослих.  Хоч найчастіше це все зароджується ще у дитинстві.

Які найпоширеніші причини дентофобії?

  • Негативний досвід, коли під час одного з візитів пацієнт відчував сильний біль, дискомфорт.
  • Якщо був досвід, коли лікар не налагодив потрібний контакт – поводився грубо, не пояснив процесу лікування та деталей необхідних маніпуляцій.
  • Коли у пацієнта низький больовий поріг.
  • Страх будь-яких медичних маніпуляцій, уколів, крові.

Очікувано, що навіть запахи й звуки зі стоматологічного кабінету можуть викликати у таких пацієнтів негативні асоціації. Все це супроводжується тривожністю перед походом на прийом, відкладання візиту до стоматолога до останнього…

Тож, що робити дорослому зі своїм страхом?

  1. Пацієнту слід для себе розібратися, чого саме він найбільше боїться. Болю під час процедури, лікарської помилки, самої атмосфери стоматологічного кабінету? І обов’язково цим поділитися з лікарем – стоматологи добре знають, з якими страхами приходять пацієнти, тому зможуть все доступно пояснити, аргументувати. А в процесі лікування враховуватимуть ваші побажання й розвіюватимуть побоювання. Наприклад, ви можете домовитися, що як тільки вам буде неприємно, боляче, ви подасте сигнал лікарю. Це буде стоп-знак, що варто зробити паузу. Не соромтеся говорити про свої відчуття та страхи, стоматолог хоче вам допомогти!
  2. Прочитайте професійні блоги, статті щодо сучасних стоматологічних рішень. Галузь не стоїть на місці, щодня методики лікування вдосконалюються, технічне забезпечення стоматологічних клінік дозволяє лікувати навіть найпроблемніші випадки без болю та з неймовірними результатами для вашої усмішки! Є безліч варіантів анестезій (комп’ютерна анестезія, поверхнева седація, лікування під загальним наркозом). Тому страх болю є фактично безпідставним!  
  3. Атмосфера у стоматологічному кабінеті та ставлення лікаря – теж дуже важливий складник на шляху до перемоги страху. Стоматологи, які постійно вчаться, вдосконалюють свої професійні навички, відвідують тренінги не тільки в Україні, а й за кордоном, знають, наскільки важливо налагодити контакт з пацієнтом. Ввічлива, дружня, невимушена атмосфера – це те, що ви відчуєте у справді професійних центрах та клініках. Якщо ви стикалися з грубим ставленням чи просто не знайшли спільної мови з лікарем, може, вам просто треба спробувати змінити спеціаліста? Попросіть рідних, близьких порекомендувати вам стоматолога, розпочніть знайомство з лікарем зі звичайної консультації. Коли ви знайдете «свого» стоматолога, більшість страхів зникнуть самі собою! Ви маєте відчувати у стоматологічному кріслі спокій і цілковиту довіру.
  4. Візьміть за звичку кожні пів року відвідувати стоматолога. Регулярний огляд, чистка можуть попередити виникнення багатьох захворювань. А отже, вам згодом не доведеться робити серйозні маніпуляції, які вас лякають! Що частіше ходитимете до лікаря – то менше надуманих страхів та психологічних блоків матимете перед стоматологами.    

Отже, просто жити з дентофобією і до останнього відкладати візит – це не вихід. Так можна безповоротно нашкодити своєму організму  (втратити зуб, запустити розвиток інфекційної хвороби…) Обов’язково розберіться з причинами своїх страхів, знайдіть спеціаліста, якому довіряєте, і регулярно піклуйтеся про здоров’я вашої усмішки! Страхи зникнуть самі собою!